Ergonomik ve rahat bir çalışma alanı oluşturmanın en önemli ve büyük kısmı oturacağınız koltuk seçimidir. Gününüzün yaklaşık 10 saatini geçirdiğiniz bu alanda oturma koltuğu, duruşunuzu büyük ölçüde değiştirecektir. Peki ya ergonomik bir koltuğun hangi özelliklere sahip olması gerekmekte?

  • Yükseklik: Doğru bacak açısını (90 derece) oluşturabileceğiniz uygun yükseklikte bir koltuk seçilmelidir.
  • Bel Desteği: Bel boşluğunuzu uygun bir şekilde kavrayacak doğru kıvrımda ve mümkünse ayarlanabilir koltuk seçimleri önemlidir.
  • Hareket Mekanizması: Yer döşemesinin harekete uygun olduğu durumlarda işlerinizi daha rahat halletmenize olanak sağlayacak tekerlekli ayaklı çözümler tercih edebilirsiniz. Toplantı odaları gibi sessiz mekanlar için tekerlek hareket mekanizmasının minimum seste çözülebildiği daha hafif çözümler de bulunmaktadır.
  • Malzeme: Terletme gibi problemlerle karşılaşmamak adına fileli sırtlı veya file kumaştan yapılan koltuklar büyük rahatlık sağlayacaktır. Oturma alanında kalıp sünger kullanımı uzun vadede koltuğunuzda form bozukluğu yaşamanızı engelleyecektir.
  • Kol Desteği: Çalışma pozisyonunda kolların ergonomik açıdan en uygun hali 90 derece açıdadır. Kolçak yüksekliğinin buna göre ayarlanabilir olması önem taşımakta. İleri-geri ve aşağı-yukarı hareket sağlayabilen mekanizmalı çalışma koltukları tercih edebilirsiniz.