Değişin ve gelişen dünyanın son zamanlarda bize kazandırdığı en önemli unsur sosyal medya. Sosyal medyanın hayatımızda büyük yer kaplamasıyla beraber iş hayatında da yer etmeye başladı. Artık insanlar içeriklerini buradan üretiyor, sesini bu kanallarla duyuruyor, reklamını oradan veriyor hatta çoğu sektör işlerini sanala dökerek tamamen sosyal medya üzerinden yürütüyor. Elinde tek bir bilgisayarıyla her alanda çalışabilen insanlar, eskisi gibi yerleşik bir çalışma hayatını benimsemeye yanaşmayabiliyor. Ofis ortamını her yerde kurabileceği için bir alana bağımlı kalmak istemiyor.
Bu durumun bizlere getirileriyle beraber hayatımıza yeni bir ofis kavramı yerleşti; kolektif ofisler. İşlerini bilgisayardan online olarak yürüten çoğu çalışan ve girişimci kolektif ofislerde çalışmayı tercih ediyor, belki ekibini bile buraya davet ediyor. Peki nedir kolektif ofis ve ne gibi faydaları var?
Belirli bir süre boyunca (saat, gün, hafta, ay) masa ya da alan kiralayarak çalışmalarınızı gerçekleştirebildiğiniz süreli ortak çalışma alanları, genel olarak kolektif çalışma ofisi olarak adlandırılıyor.Ortak paylaşımlı ofisler insanlara iş birliği içinde çalışma fırsatı sunuyor. Burada işlerini yürüten insanlar kendi işlerinden bağımsız olarak ortak alanı paylaştığı kişilerle etkileşime girerek hem sosyalleşiyor hem de networkünü genişletip işlerini daha da büyütüyor. Keyifli bir ortamda çalışmanın verdiği motivasyonu aynı zamanda işlerine yansıtabilen kişiler haliyle kendi bünyesiyle iç içe olduğu tek tip bir ofis düzenine geri dönmek istemiyor. Bu durum aynı zamanda maddi açıdan da ofis giderleri düşünüldüğünde ekonomik olduğu için tercih sebebi oluyor.
Bireysel çalışan insanlar da etrafında çalışan başka insanları gördüğü zaman daha motive olup işlerini keyifle yapıyorlar. Ortak çalışma imkanı sunan ofisler, yenilikçi çözümlerle mola zamanları da kullanıcılara hitap edecek dinlenme, yemek-içme, oyun anlanları yaratarak sosyalleşmeyi arttırmayı hedefliyor.