Birden fazla çalışanın bir arada çalışmasına olanak sağlayan, duvar gibi bölücüleri minimum seviyelerde içeren, mekanları fazla alan kaybetmeden verimli kullanmaya yarayan toplu çalışma alanlarıdır. Günümüzde çoğu iş yerinde üst yönetici grubu harici şirket çalışanları için açık ofis çalışma ortamları yaygın kullanılmaktadır.

Açık ofis, çalışan insanlar arasında yardımlaşmayı ve işbirliğini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Çalışanlar hem kişisel sınırları çizilmiş bir alanda çalışma imkanı bulurken hem de çalışma arkadaşları ile ilişki halinde ortam mekan kullanımındadırlar. Işık ihtiyacı, çalışma masaları ve sandalyeler gibi ihtiyaçlar kullanıcı sayısına göre ayarlanır. Işıklandırma unsurları, çalışma alanlarını hedef alacak şekilde konumlandırılır.

Daha ekonomik ve iş bütünleyici bu ortamları geniş mekanlara konumlandırırken sıkıcı bir ofis görüntüsü oluşmasını engellemek amacıyla «Workstation» alan tasarımlarında tekdüzelikten kurtarıcı unsurlar tercih edilebilir. Örneğin; ortak masaları birbirinden ayıran bölücü masa üstü panellerini daha dinamik renk ve desenlerde tercih edebilirsiniz. Veya masa biçimini standart kare-dikdörtgen görünümlerden koparıp bambaşka, daha köşeli ve kendine has mobilya tasarımları tercih edebilirsiniz.

Yarı bölücü nitelik taşıması gereken alanlarda raflı kitaplıklar tercih edebilir, mini kahve alanları oluşturarak «Workstation» çalışma alanlarıyla iç içe renkli puflarla mekanı dinamikleştirebilirsiniz. Yaşayan mekanlar oluşturmak için ve mekanı hareketlendirmesi için bitki kullanımını da ihmal etmemekte fayda var.